Servis a údržba zavlažovacích systémů

Pravidelná údržba spočívá pouze v kontrole správné velikosti závlahových dávek a fungování celého systému. Kontrolujeme, zda jsou trysky průchodné a přesvědčíme se o účinnosti zavlažování.

V jednotlivých částech zahrady jsou většinou rozdílné přírodní podmínky. Závlahové dávky kolísají během roku v také závislosti na venkovní teplotě. Rovněž je rozdílná intenzita slunce, větru a rostliny mají různé podmínky růstu. Proto je také důležité občas zkontrolovat na několika místech zahrady zkušebním vrypem do půdy, do jaké hloubky po zavlažování voda pronikla. Zda nedochází někde k přemokření nebo naopak.

Jak na nevyváženou závlahu

Pokud zjistíme nevyváženou závlahu, je potřeba upravit délku závlahového cyklu jednotlivě na vybraných sekcích, popřípadě seřídit trysky. Nejvýhodnější jsou takové programovací jednotky, které umožňují procentuální upravování délky závlahových cyklů na všech sekcích najednou v souladu s nastavenými jednotkami.

Zkontrolujeme také čistotu filtrů. Doporučujeme ji provést alespoň 1x za 3-6 týdnů. Nedostatečně vyčištěný filtr snižuje výkon postřikovačů, tudíž i kvalitu závlahy.

Tyto úkony provádíte jednoduše sami. Nebojte se experimentovat s délkou cyklů. Postupně sami najdete ideální způsob zavlažování pro vaši zahradu!